Tel: 731 409 488
Email: info@trevet.cz

Čipování – jak najít ztraceného psa

Označování zvířat mikročipem v České republice zatím není plošně povinné, nicméně se z něj pomalu stává samozřejmá záležitost. Přesto je povědomí majitelů zvířat o čipování velmi malé a informace často zkreslené. Důsledkem toho jsou denně nalézáni zaběhnutí psi, kteří sice čip mají, ale majitele dohledat nelze.

V tomto článku se pokusíme co nejjednodušeji zodpovědět zásadní otázky, které s čipováním souvisejí.

Co je to mikročip a jaké informace obsahuje?

Mikročip (neboli transpondér) je elektronická součástka, která obsahuje unikátní kód. Čip je pasivní – to znamená, že nemá žádné baterie, nenabíjí a nevybíjí se, a především nevysílá žádný signál. K přenosu informace dochází pouze mezi čipem a čtečkou z bezprostřední blízkosti.

Informace uložená na čipu je zpravidla číselný kód. V mikročipu nejsou uloženy údaje o majiteli zvířete!

Jsou všechny čipy stejné?

Ne, typů a značek mikročipů je celá řada. K označování zvířat se používají podlouhlé čipy s pouzdrem z bioskla a unikátním alfanumerickým kódem, který nelze přeprogramovat. Aby byla zajištěna čitelnost různých čipů různými čtečkami, zařízení musí splňovat ISO normy 11784/11785 – za takových podmínek lze čip přečíst kdekoli na světě.

Jak se čip aplikuje? Má čipování nějaká zdravotní rizika?

Mikročipy určené k označování zvířat se aplikují do podkoží, obvykle na levou stranu krku. K zavedení čipu slouží speciální aplikátor v podobě silné jehly. Mikročipy z kvalitních materiálů jsou zdravotně nezávadné a vyvolávají jen mírnou lokální reakci tkáně, díky které se čip opouzdří v podkoží a necestuje. Při dodržení zásad správné aplikace se nežádoucí reakce nevyskytují. Zvýšená opatrnost při čipování je třeba u zvířat s poruchami krevní srážlivosti a extrémně citlivých psů.

Zvíře je třeba při aplikaci řádně fixovat, abychom předešli zranění všech zůčastněných aplikační jehlou nebo pacientem.

Jak mi čip pomůže najít ztraceného psa?

Především – podle čipu se nehledá pes, ale majitel. Pokud se najde zaběhnutý pes, je třeba zjistit, jestli má čip. Čtečkami jsou vybaveny útulky, policie, celníci, veterináři. Přečtením čipu zjistíme alfanumerický kód – ten nám sám o sobě mnoho neřekne. Mikročip musí být registrován v databázi, kde lze podle kódu dohledat údaje o majiteli, včetně kontaktu.

Neregistrovaný čip nemá smysl!

Jak a kde čip registrovat?

Existuje bohužel celá řada databází, které vzájemně nejsou propojené. Registrace čipů probíhá hlavně přes internet, od registrace poštou se postupně upouští. V České republice jsou nejvýznamnější www.narodniregistr.cz a www.backhome.cz, které jsou zahrnuty v celosvětové vyhledávací síti www.petmaxx.com. (Dalšími používanými registry u nás jsou www.czpetnet.cz a www.identifikace.cz.) Registrace je většinou zpoplatněná, některé registry umožňují evidenci čipů určitých značek zdarma.

Čip do databáze registruje majitel nebo označující veterinář. Na našem pracovišti automaticky registrujeme všechna označená zvířata do databáze Backhome, registrace je v ceně čipování.

Pokud jste dočetli až sem, zkuste vyhledat číslo čipu vašeho zvířete v některé výše uvedené databázi. Nenalezeno? Registrujte ho!